Co robić by odczuwać mniejsze zmęczenie?

Cichy zabójca

Przyszło nam żyć w czasach, w których bombardowani jesteśmy codziennie kolejnymi informacjami na temat tego, co jest szkodliwe. Dzięki temu, coraz więcej ludzi decyduje się na rzucenie palenia papierosów, ponieważ negatywny wpływ nikotyny i substancji smolistych na nasz organizm skutecznie zniechęca ludzi do korzystania z wyrobów tytoniowych. Rezygnujemy z cukru, sztucznych słodzików i konserwantów. Stosujemy bardziej ekologiczne alternatywy dla kopcących pieców i paliw, dbamy o oszczędzanie energii i wody. Każda z wymienionych rzeczy na pewno wiąże się z wymiernymi profitami dla naszego zdrowia i życia, niestety, w ciągłym pędzie za pieniędzmi i sukcesem pomijamy często bardzo istotny aspekt, którym jest nasze zmęczenie. Niekiedy długotrwała ekspozycja na duży stres i zmęczenie potrafi odbić się naszemu organizmowi czkawką w stopniu nie mniejszym, niż nieprawidłowa dieta czy stosowanie używek.

Trochę statystyk, trochę informacji

Jak donosi popularne w pewnych kręgach czasopismo medyczne “The Lancet”, wśród osób dotkniętych przewlekłym zmęczeniem, ryzyko podjęcia się próby samobójczej jest w skali procentowej znacznie wyższe, niż w populacji ogólnej.

Zespół przewlekłego zmęczenia to poważna choroba, dla której znamienne są problemamy z pamięcią i koncentracją, bóle głowy i mięśni a także wyczerpanie fizyczne mimo pozornego przy braku aktywności.

Badaze z King’s Collegew Londynie przeprowadzili trwającą siedem lat, największą do tej pory analizę przyczyn zgonów osób cierpiących na przelekłe zmęczenie. Pod uwagę wzięto dane dotyczące ponad 2000 osób z krajów Zjednoczonego Królestwa, u których zdiagnozowano ten zespół chorobowy.

W trakcie prowadzonych badań, odnotowano 17 zgonów (8 z powodu nowotworu, 5 w wyniku samobójstwa, a 4 z innych, bliżej nieokreślonych przyczyn). Zestawiając te informacje ze statystykami dotyczącymi samobójstw w Anglii i Walii badacze wspólnie doszli do wniosku, że w analizowanej grupie osób należałoby oczekiwać co najwyżej jednego zgonu na skutek samobójstwa, podczas gdy odnotowano ich aż 5.

Jak się ratować?

Powyższe statystyki mogą być zatrważające, mrozić nam krew w żyłach. Zmęczenie potrafi być tragiczne w skutkach, przydałyby się nam zatem jakieś pożyteczne wskazówki przeciw uczuciu zmęczenia. By zredukować towarzyszące nam na codzień zmęzcenie i tym samym ograniczyć ryzyko potencjalnych powikłań, możemy podjąć kilka prostych kroków, w tym:

– Zadbać o odpowiednią ilość snu. Powszechnie wiadomo, że w trakcie snu ludzki organizm regeneruje się, a im starsi jesteśmy, tym więcej czasu potrzeba naszemu organizmowi na odzyskanie równowagi.
– Zadbać o kondycję. Może być to zaskakujące, ale aktywność fizyczna i bycie w tak zwanej formie sprawiają, że codzienne aktywności fizyczne nie męczą nas tak bardzo.
– Zmienić nawyki żywieniowe. Rezygnacja z niezdrowych, przetworzonych produktów to klucz do poprawy samopoczucia, a także zredukowania nadmiaru tkanki tłuszczowej. Jeśli pozbędziemy się nadmiaru tłuszczu, nasz organizm nie będzie potrzebował aż tak dużo tlenu, by dać siłę naszym mięśniom.
– Stosować naturalną suplementację. Na rynku dostępne jest wiele certyfikowanych przez różne instytucje suplementów, które pomagają na zredukowanie poziomu stresu i zmęczenia w organizmie. Warto zachować przy tym ostrożność, ponieważ nieumiejętna suplementacja może być także powodem pogorszenia się samopoczucia.